<< Lactarius mammosus, kokosna mlečnica | Gobe | Lactarius necator, grda mlečnica >>
Lactárius músteus Fr. (1838)
Rod: Lactarius - mlečnice/sirovke
ZNAČILNOST: spada med večje vrste iz rodu Lactarius - mlečnice/sirovke, spoznamo jo po značilnih zbledelih okrasto rožnatih tonih in kosmičastem robu klobuka ter po belem, nepekočem mlečku, ki na zraku rahlo posivi. Je redkejša vrsta mlečnice, raste pod rdečim borom in ruševjem na ekstremno kislih tleh.
KLOBUK: 3-10 cm, čvrst, sprva izbočen, pozneje poravnan in končno vdrt oz. lijast, mlad s spodvihanim robom, belkast do bledo okrast oz. zbledelo okrasto rožnatih barv, ima kosmičast rob, včasih rumenkasto rjavo lisast in z rahlim kolobarjastim vzorcem, starejši nekoliko brazdast, vlažen močno masten in lepljiv.
TROSOVNICA: lističi so gosti, mladi umazano beli, pozneje bledo smetanasto rumenkasti, na mestu dotika rjasto rjavo lisasti, pri starih gobah se spuščajo po betu.
BET: 3-8 x 1-3.5 cm, včasih vodenega videza, ima izrazit mrežast vzorec, belkasto okrast in pogosto lisast, na zgornjem delu včasih rožnat, valjast, pokončen in čvrst, vlažen je lepljiv, suh je gladek.
MESO: belo, ima bel mleček, ki je manj obilen in nepekoč ter mil, včasih izjemoma rahlo pekoč, ki na zraku rahlo posivi, pri sušenju pa dobi tudi žvepleno rumeno barvo, nima značilnega vonja.
TROSI: 7-10 x 5.5-7 μm, eliptični, bradavičasti, z ohlapnim mrežnim ovojem, trosni prah je bel do okrast.
RASTIŠČE: raste pod iglavci, zlasti pod rdečim borom in med ruševjem, na zelo kislih tleh, pozno poleti in jeseni, je redka.
Čas rasti: -VIII-IX-X-
UPORABNOST: neužitna. Goba je na Rdečem seznamu gliv!
PODOBNE VRSTE:
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Agaricus musteus (Fr.) Rabenh. (1844), Lactifluus musteus (Fr.) Kuntze (1891)
Priprava opisa: Miro Šerod
Lactarius musteus, mostna mlecnica
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1534